Mis on TÖ(F)?

TÖF ehk Teadlaste Öö festival on Eesti (ja kogu Baltikumi) suurim teadust populariseerivate sündmuste sari, mida rahastab Euroopa Komisjon. 2021. aastal toimub juba 16. Teadlaste Öö festival (TÖF). Sündmuse peakorraldaja ja "maaletooja" on Teaduskeskus AHHAA.

Aastal 2005 toimus Euroopa Komisjoni algatusel Teadlaste öö, üle-euroopaline sündmus, septembri viimasel reedel, mille idee on tutvustada värskemaid teadussaavutusi laiemale publikule, näidata, kui palju on teadus meie igapäevaeluga läbi põimunud ning äratada noortes huvi teaduse vastu.

Eestis toimus teaduspidu algselt kahes formaadis: mitmepäevane Tartu teadusfestival ning reedesel päeval aset leidev üle-eestiline Teadlaste öö. Alates 2012. aastast kannab sündmus Teadlaste Öö festivali nime ning järjest enam on suurenenud nende ettevõtmiste osakaal, mis toimuvad väljaspool reedest päeva. 2016. aastal lisandus festivali kavasse eriprogramm koolidele, mis hõlmab lihtsaid, ent efektseid teaduskatseid ja töötube, mida saab läbi viia koolitundides.


Festivali kavas on nii traditsioonilised publiku lemmikud, nagu teaduskohvikud, kinoseansid, laboriekskursioonid, arutelud ja töötoad, ent igal aastal üllatatakse publikut millegi päris uuega. Näiteks 2014. aastal toimus festivalil Eesti esimene isetegijate laat Tartu Mini Maker Faire, 2015. aastal rahvusvaheline teadusteatrite konkurss Science Show International Cup, 2016. aastal teaduskommunikatsiooni võistlus FameLab ning 2017. aastal oli esmakordselt kavas ise ehitatud võitlusmasinate heitlus Robolahing.

Teadlaste Öö festivali raames toimus 2019. aastal üle Eesti ligi 500 sündmust.
Eesti keeles