Mis on TÖ(F)?

TÖF ehk Teadlaste Öö festival on Eesti (ja kogu Baltikumi) suurim teadust populariseerivate sündmuste sari, mida on rahastanud Euroopa Komisjon. 2021. aastal toimus juba 16. Teadlaste Öö festival (TÖF). Sündmuse peakorraldaja ja "maaletooja" oli Teaduskeskus AHHAA.

Festivali peateemaks oli toit ja kõik, mis sellega seondub – mõttetoit, mõju keskkonnale, ühiskonnale ja inimesele, toidu tootmine, käitlemine ja pakendamine, toidu raiskamine ja toidujäätmed jne. 

Aastal 2005 toimus Euroopa Komisjoni algatusel Teadlaste öö, üle-euroopaline sündmus, septembri viimasel reedel, mille idee on tutvustada värskemaid teadussaavutusi laiemale publikule, näidata, kui palju on teadus meie igapäevaeluga läbi põimunud ning äratada noortes huvi teaduse vastu.

Eestis toimus teaduspidu algselt kahes formaadis: mitmepäevane Tartu teadusfestival ning reedesel päeval aset leidev üle-eestiline Teadlaste öö. Alates 2012. aastast kannab sündmus Teadlaste Öö festivali nime ning järjest enam on suurenenud nende ettevõtmiste osakaal, mis toimuvad väljaspool reedest päeva. 2016. aastal lisandus festivali kavasse eriprogramm koolidele, mis hõlmab lihtsaid, ent efektseid teaduskatseid ja töötube, mida saab läbi viia koolitundides.














Festivali kavas on nii traditsioonilised publiku lemmikud, nagu teaduskohvikud, kinoseansid, laboriekskursioonid, arutelud ja töötoad, ent igal aastal üllatatakse publikut millegi päris uuega. Näiteks 2014. aastal toimus festivalil Eesti esimene isetegijate laat Tartu Mini Maker Faire, 2015. aastal rahvusvaheline teadusteatrite konkurss Science Show International Cup, 2016. aastal teaduskommunikatsiooni võistlus FameLab ning 2017. aastal oli esmakordselt kavas ise ehitatud võitlusmasinate heitlus Robolahing. 2020 aastal üllatas TÖF oma fänne suurejoonelisete teaduseksperimentidega nagu näiteks hiigelsuur hõljuv Bernoulli pall ja gravitatsiooni olemasolu kirjeldav Cavendishi eksperiment.